🏛️ Kiállítás
⚓ 8251 Zánka, Fő u. 13.
📞 +36 87 468 000
📧 zankamuv@gmail.com
💰 Ingyenesen látogatható
🅿️ Ingyenes parkolás
🕛 Nyitva:
Előre egyeztetett időpontban látogatható.
A tájház portáján, annak egyik melléképületében kapott helyet Zánka szülöttjének, Szekeres Károly keramikus iparművésznek, Munkácsi-díjas, Érdemes Művésznek az állandó kiállítása.
Szekeres Károly 1940-ben született Zánkán, 1967-ben végzett az Iparművészeti Főiskolán. Pályakezdőként a Herendi Porcelán Gyár tervezőművésze, majd a Városlődi Majolikagyár tervezője és művészeti vezetője. Az általa készített tervek alapján gyártott termékek (kb. 40-50 millió db) Távol-Kelettől Amerikáig bejárták az egész világot.
Gyári feladati mellett autonóm és dekoratív kerámiákkal, épületkerámiákkal, térformákkal, domborművekkel, épületszobrászatokkal foglalkozott. Művei múzeumi és magángyűjteményekben Magyarországon és külföldön egyaránt megtalálhatóak. Tizenhét egyéni és több mint száz csoportos kiállítása volt szerte az országban és a világban. Húsz köztéri alkotása található meg az országban (ebből hét Zánkán).
Ezek közül pl. a Veszprémi Petőfi Színház falburkolatai (850 m2-1988), a herendi „Porcelánium” kerámia szobrászata (1999) és a Nemzeti Színház homlokzati szobrászata (Schrammel Imrével 16 db – Budapest, 2002) közismertek. Húsz művészetét elismerő díjban részesült, amelyekből a Munkácsy-díj (1977), az Érdemes Művész (1987) és a „Pro Comitate” (2000 – Veszprém) díjak a leginkább említésre méltóak.
Szülőfaluja is elismerte életművét: 2000-ben Zánka Község Díszpolgára címmel tüntette ki, majd állandó kiállítására alkalmas épületet emelt a Tájház udvarán (2002.) Itt válogatást láthatunk a művész életművéből, nagyon szép formatervezésű, színes égetett agyag edényeiből, dísztárgyaiból.
Zánkán a Faluház előtt található „Ifjúság” (1967) c. első köztéri munkája, az iskola falán a „Bozzay-emléktáblá”-ja (1998), a Millenniumi Parkban Zánka Millenniumi Emlékműve (2000), a Strand bejáratánál a „Sellő kút”, a ravatalozón kerámia domborműve (2005), az iskola bejáratánál az „Eredetmonda” (2010), míg a 71-es főút mentén a rózsakertben a „Békás kút” c. alkotásai láthatók.
A kiállítás ingyenesen látogatható bejelentkezéssel.
Forrás: Zánkai Értéktár